3 Ay Sigortalıya Kredi Veren Bankalar

Paylaş


Yasal olarak 18 yaşını dolduran herkesin bankadan kredi çekmek için başvuru formu doldurmaya hakkı vardır. Ancak bankanın her doldurulan kredi başvuru formunu kabul etme zorunluluğu yoktur. Kişinin kredi onayı alabilmesi için bankalarda aranılan kredi kullanma koşullarını taşıması gerekir. Bu koşullardan biride sigortalı çalışma süresidir. Kişinin kredi çekmesi için belirli bir sigortalılık süresini doldurması gerekir. Ancak bu süre her banka tarafından farklı olarak belirlendiği için standart bir süre sınırlaması uygulaması bulunmamaktadır. Yani yeni sigortalıya kredi veren bankalar bulunduğu gibi 6 aylık sigortalıya kredi reddi veren bankalar da bulunmaktadır.

Yeni İşe Girdim Kredi Çekebilir Miyim?

Günümüzde pek çok kişi artık yaşadığı nakit sıkıntıları aşabilmek ya da ihtiyaçlarını karşılamak için para biriktirmek yerine kredi kullanmayı tercih etmektedir. Artık bankaların kredi kullandırmak için adeta birbirleri ile yarışa girmeleri, daha düşük kredi faiz oranları ile daha kolay kredi kullandırmaları sayesinde kredi kullanmayı tercih eden kişilerin sayıları da her geçen gün artmayı sürdürmektedir. Ülkemizde finans sektöründe hizmetini sürdüren bütün bankalar aynı zamanda kredi veren bankalar statüsünde bulunmakta olup bazı bankalar daha kolay kredi onayı verirken bazı bankalardan ise kredi onayı almak çok daha zordur.

Bu nedenle düşük kredi notu ortalaması olan ya da yeni işe girenlerin kredi kullanmak istemeleri durumunda mutlaka tercihlerini en kolay kredi veren bankalar listesinde yer alan bankalardan yana kullanmaları gerekir. Çünkü bu şekilde kredi reddi ile karşı karşıya kalma riskleri azalacak ve kredi onayı alma ihtimalleri yükselecektir. Özellikle de düşük kredi notu ortalaması olan kişilerin düşük kredi notuna kredi veren bankalar listesinden tercihte bulunmaları çok önemlidir. Çok yüksek oranda kredi kullandıran bankalar zaten kredi limitlerini doldurdukları için daha seçici davranırken daha az kredi kullandırma oranına sahip olan ya da yüksek kredi faiz oranları ile kredi kullandıran bankalar risk üstlenerek düşük kredi puanı olan kişilere de kredi kullandırabilmektedir.3 Aylık Sigortam Var Kredi Çekebilir Miyim?

Bankaların kredi kullandırma konusunda uyguladıkları politikalar kendi yönetimlerince belirlendiği için her bankanın bu süreçte uyguladığı farklı bir prosedür bulunmaktadır. Bu nedenle 3 ay sigortalıya kredi veren bankalar bulunduğu gibi kredi onayı verilmesi için 6 aylık sigortalı çalışma süresi şartı arayan bankalar da bulunmaktadır. Özellikle Odeabank, Finansbank, Aktif Bank ve ING Bank gibi aynı zamanda kolay kredi veren bankalar listesinde yer alan bankalar 3 aylık çalışma süresine sahip olan müşterilerinin maaşları ile orantılı olan kredi başvurusunda bulunmaları durumunda kredi onayı verebilmektedir.

Burada önemli olan kişinin maaşa göre kredi hesaplaması yapması ve kolay kredi veren bankalar üzerinden kredi başvurusu yapmasıdır. Kişinin yüksek kredi notu ortalaması olması ve yüksek belgelenebilir maaş bordrosu sunmasına rağmen düşük kredi tutarı başvurusunda bulunması durumunda kredi onayı alması çok daha kolay olacaktır. Burada bankanın aradığı kriter kişinin belgelenebilir gelirinin yarısını geçmeyen tutarlarda aylık ödemeye sahip olan kredi tutarları için başvuruda bulunmasıdır. Örneğin kişinin aylık belgelenebilir gelir tutarı 2 bin 500 lira ise en fazla bunun yarısı olan 1.250 liralık aylık ödemesi olan kredi tutarı için kredi başvurusunda bulunmasıdır. Bu rakamın aşılması halinde banka kesinlikle kredi onayı vermeyeceği gibi aynı kişinin aylık 500 liralık ödemesi olan bir kredi tutarı için başvuruda bulunması durumunda yeni işe girmesi halinde dahi kredi onayı alması mümkün olacaktır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir