Avukatlık İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

Paylaş


Yasal takip işlemlerinden dolayı bir türlü kredi alamayan vatandaşlarımız, kredi alabilmek için birçok banka ile iletişime geçmektedir. Ancak çoğu banka hakkında böyle bir işlem olan vatandaşlar için kredi sağlayamamaktadır. Bu durumda avukatlık olanlara kredi veren bankalar ve icralık olanlara kredi veren bankalar önem kazanmaktadır.

Avukatlık ya da İcralık Neden Olunur?

Bankalardan daha önce aldığı kredileri verilen süre zarfında ödeme yapamayan kişiler yasal takip işlemlerine maruz kalmaktadır. Bu durumda avukatlık olabilen hatta icra takibine bile başlanan mağdurlara çoğu banka kredi sağlamamaktadır. Çünkü bankalar kredi verirken kişilerin kredi notlarını incelemektedir. Kredi borçları ödenmeyen kişilerin kredi notları düşürüldüğü için, bankalar bu kişilere kredi vermez. Ancak avukatlık olanlara kredi veren bankalar da vardır ve kişi gerekli şartları yerine getirdiği taktirde bu bankalardan kredi alabilirler.

Avukatlık olunan durumlarda kişi eğer borcunu ödememeye devam ederse, kredi notu düşürülerek güvensiz müşteri sınıfına girer. Bu durumda banka avukatları ellerindeki kanıtlar ile birlikte İcra Müdürlüklerine başvurur ve icra davaları açılır. Bankalar alacaklarını kişinin mülklerine el koyarak karşılamak için harekete geçer. Ödeme tamamen karşılanana kadar her şey el konulur. Bu duruma düşmemek için alınan borçlar zamanında ödenmeli ve bazı sebepler dışında ödemeler geciktirilmemelidir. Eğer böyle bir duruma düşüldüyse icralık olanlara kredi veren bankalardan yardım alınabilir.Avukatlık ya da İcralık Olmamak İçin Ne Yapılmalıdır?

Borçların düzenli olarak ödenemediği ve geciktirildiği zamanlarda yapılması gereken bankalar ile konuşarak borçları yapılandırmaya götürmektir. Hakkınızda yasal takip işlemi yapılmadan önce en mantıklısı banka ile konuşarak bu borcu yapılandırmaya götürmektir. İkinci bir yöntem ise borcunuza kefil bulmaktır. Borcunuzu ödeyeceğinize eminseniz ve bunu tescillemek istiyorsanız sizi temsil edecek bir kefil bularak icra işlemlerini durdurabilirsiniz. Ancak bilinmelidir ki; borç ödenmediği zaman kefil de sorumlu tutulur ve borç kefilden tahsil edilir. Son yöntem ise icralık olmamak için bankanızdan yapılandırma kredisi almaktır. Bankalar borçlarını ödeyemeyen müşterileri için yapılandırma kredileri sunmaktadır. Kredi veren bankalar, müşterilerinin uzun vadede ve belirli faiz oranlarında borçlarını ödemelerini bu şekilde sağlayabilirler.

İcralık olanlara kredi veren bankalar,yapılandırma kredisi dışında başka bir yöntem daha sunmaktadır. Borç kredisi olarak adlandırılan bu kredi çeşidi, icralık durumda olan tüketicilere borçlarını kapatacak kadar para sağlayarak bu parayı uzun vadede temin etmektedir. Bu kredi sadece ödeme yapılması gereken banka tarafından değil; başka bankalar tarafından da verilmektedir. Bankalardan aldığınız borcu bir bankada toplayarak borçlarınızı kapatabilir, icralık durumdan kurtulabilirsiniz. Ancak bu krediyi alabilmek için ipotek ve kredi notu iyi olan kefiller istenmektedir. Ayrıca üzerinize kayıtlı ev,tarla, araba gibi mallar varsa bunları bankaya rehin olarak göstermelisiniz. 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir