Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Paylaş


Devlet, yerli üreticileri yerli üretime teşvik etmek amacıyla ve üretimde dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla devlet destekli banka kredileri verilmektedir. Bu krediler, çiftçileri yerli üretime teşvik amaçlı olup sıfır faiz oranı ve uzun geri ödeme planları ile üreticilere sunulmaktadır. Artan mazot fiyatları ile çiftçilerin üretim imkanı daralmakta ve bu dönemde üretim yapabilmek için yeni imkanlara ihtiyaç duymaktadırlar. Bu sebeple tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için verilen bu finansman destekleri, bankaların sunduğu faizsiz ve tamamen üretici odaklı kredi paketleri ile büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapan üreticilere destek olmaktadır. Büyükbaş hayvancılık kredisi veren bankalar ve küçük baş hayvancılık kredisi veren bankalar arasında en önde Ziraat Bankası geliyor. Ziraat Bankası üreticilerin nakit ihtiyacını uzun vadeli ödeme kolaylığı sağlayarak ödeme dönemlerini çiftçilerin hasat zamanlarına göre temin etmektedir. Çiftçiler sadece hasat dönemlerinde nakit temin edebildikleri için Ziraat Bankası da geri ödeme planını bu döneme göre ayarlamaktadır. Bu sebeple en çok tercih edilen banka olmaktadır. Büyükbaş hayvan kredisi veren diğer bankalar da vardır. Bunlar; Finansbank, Denizbank, Yapı kredi Bankası, TEB, Garanti Bankası ve Şekerbank’tır.

En Uygun Kredi İmkanı Sunan Banka: Ziraat Bankası

Damızlık Süt Sığırcılığı, Küçükbaş Hayvancılık, Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği, Damızlık Düve Yetiştiriciliği, Büyükbaş Besicilik gibi birçok kredi türünde üreticiye finansman sağlamaktadır. Küçükbaş hayvan kredisi veren bankalar arasında da Ziraat Bankası önde geliyor. Koyun yetiştiriciliği için işletmeyi alt sınırı en az 50 adet, keçi yetiştiriciliği için alt sınırı 25 adet hayvan kapasitesine ulaştırmak yahut en az bu sayılarda kapasite ile yeni bir işletme kurmak için küçükbaş hayvan kredilerinden faydalanmak isteyenlere finansman sağlamaktadır.

Büyükbaş hayvancılık kredisi içinse en az 10 adet ile 50 adet arasında hayvan alınması gerekmektedir. Bu imkanların yanında, üreticilerin ihtiyacı olan balya makinesi, süt sağım makinesi ve barınak yapımı için gerekli ekipmanlar gibi ihtiyaçlar için de bu krediler kullanılmaktadır.Ziraat bankası hayvan kredisi veren bankalar içerisinde en çok tercih edilen banka olma özelliği ile üreticilere desteğini sürdürmektedir.

Şekerbank Hayvan Kredisi

Şekerbank da yerli üretime destek olmak için çiftçilere sunduğu  ” Şekerbank Süt Sığırcılığı ” ve ”besicilik ” kredileriyle üreticilere destek sunmaktadır. Daha çok büyükbaş hayvan kredisi veren bankalar arasında tercih edilen Şekerbank’ın sunduğu krediler ile  hayvan alımı, yem hazırlama ünitesi, süt sağım makineleri, soğutma tankları gibi araçların alımında araç maliyetini %75’ine kadar karşılamaktadır. Uzun vadeli geri ödeme planları ile 60 aya varan vadeler ve yılda 1 ödeme imkanı Hayvan alımı kredisine 18 ay vade imkanı sunar.

Kredi şartları: krediden yararlanacak hayvanların Veteriner Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olması ve damızlık belgesine sahip olması gerekir. Besi hayvancılığında 10 ve üzeri hayvana sahip olanlar ile süt hayvancılığında 5 ve üzeri hayvana sahip olanlar veya kapasitesini kredilerimiz ile bu sınırlara ulaştırabilecek işletmeler krediden yararlanabilir.

Finansbank Hayvan Kredisi

Finansbank ”Süt Hayvancılığı ” kredisi ile üreticilere uygun kredi imkanı sunmaktadır. Sunduğu kredi ile işletmenin maliyetine finansman sağlar. İşletme maliyetinin %85’ini karşılamakla birlikte 1-3-6 aylık ödeme seçenekleri ile üretici çiftçilere destek olmaktadır.

Vakıfbank Hayvan Kredisi

Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık üretimi yapan çiftçilerin yatırım giderlerini karşılayan kredi imkanları sunmaktadır. Bu krediler ile hayvan alımı yapılabildiği gibi işletme ekipmanları ve giderleri için de kullanım olanağı sunmuştur. Vakıfbank hayvan kredisi uzun vadeli geri ödeme planları ile ihtiyaç sahibi üreticilere destek olmaktadır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir