İpoteksiz Konut Kredisi Veren Bankalar

Paylaş


Ülkemizdeki konut projelerinin artması ile birlikte herkes kendi bütçesine göre ev sahibi oluyor. Bankalardan alınan konut kredileri ile oldukça kolay şartlar altında ev sahibi olan tüketicileri, çoğu durumda bazı soruları da soramadan edemiyor. Konut kredisi alırken ipotek konusundaki şartlar dışında ipoteksiz konut kredisi veren bankalar mevcut mu? Ev kredisi almadan önce ipotekli ve ipoteksiz konut kredilerini araştırarark size en uygun krediyi belirlemek, zora düşmeden ödemelerinizi yerine getirmenizde yardımcı olacaktır.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi alınmadan önce iyi bir araştırma yapılmalı ve altından kalkılabilecek bir ev seçilmelidir. Sonrasında bankalara gidilerek konut kredisi isteğiniz belirtilir. Bankalar bu krediyi istediğinizde bazı şartları yerine getirip getiremediğinizi sorgularlar. Öncelikle alacağınız evin ekspertiz raporunun banka tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu rapor sonucunda size istediğiniz evin ederinin %80’i kadar kredi sağlanacaktır. Geri kalan kısmı banka konut kredisi altında karşılamayacaktır. Ayrıca banka size yüklü miktarda para vereceği için ipotek uygulamasını başlatmak zorundadır. İpotek uygulamaları bankanın vereceği kredinin ödenmemesi durumunda riski en aza indirgemesi için gereklidir.İpotekli konut kredisi veren bankalar, size bu krediyi sağladığında göreceksiniz ki; konut kredisindeki faiz oranları ihtiyaç kredisinde olduğundan daha uygun seviyelerde. Bunun nedeni ise başlattıkları ipotek uygulamasıdır. Borcun ödenmemesi durumunda ipotekli mal borcun karşılanması için kullanılabilir. Riskin düşük olması faizlerin de uygun olmasına yol açmaktadır. Ancak herhangi bir ipotek olmadan ev almak isteyenler için konut kredisi veren bankalar da mevcuttur.

İpoteksiz Konut Kredisi Nasıl Alınır?

İpoteksiz konut kredisi alabilmek için, elinizde bir birikim olmalıdır. Elinizde bir miktar birikim varsa ve istediğiniz evi satın alabilmek için belirli bir miktara daha ihtiyacınız var ise ipoteksiz konut kredisi alabilirsiniz. Ancak alınan bu kredi tüketiciye büyük bir zarar sağlamaktadır. Çünkü ipoteklide bankaya sağlanan teminat niteliğindeki bu mal ipoteksizde olmadığı için, faiz oranları oldukça fazlalaşmaktadır. Bu durumda elinizdeki birikimin yanında bir kredi almak istiyorsanız, ihtiyaç kredisi ile ihtiyacınızı karşılamak en mantıklısı olacaktır. Yine de her türlü ihtimali değerlendirerek kredi alarak, borçlarınızı ödeyebilecek bir yükün altına girmelisiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir