Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar Hangileri

Paylaş


Kara listedekilere kredi, kara listedekilere kredi veren bankalar hangileridir, kara listedekiler için kredi şartları nelerdir, kara listedeyim kredi alabilir miyim soruları kara listede olup kredi almak isteyen kişilerin cevabını merak ettiği sorulardır. Bu yazıda bu sorulara cevap bulabileceksiniz.

Daha önce kullanılan kredi kartını yada kredisini ödeyemeyen kişiler, herhangi bir gelir belgesi olmayan, icralık duruma düşmüş veya düşmek üzere olan kişiler kredi kayıt bürosu ve Merkez Bankası tarafından kara listeye alınmaktadır. Kara liste tamamen maddi bir durumdur. Borçların ödendiği takdirde 5 yıl içinde kara listeden silinmek mümkündür.

Kara listede olan biri diğer bankalar tarafından nasıl tespit edilir?

Türkiye’de bulunan tüm bankalar sizin daha önceki kredilerinizi, kredi kartlarınızı, borçlarınızı, yaptığınız ödemeleri, varsa haciz ve icra süreçleri ve kara listede yer alıp almadığınız gibi bilgilere kredi kayıt bürosunda tutulan kayıtlar tarafından ulaşabilirler.

Kara Listeden Çıkılır Mı?

Kara listedekilere kredi veren bankalar sayısı pek fazla değildir. Kara listede bulunan kişi gelir belgesiz kredilere başvuru yapamaz. Kredi almak istiyorsanız öncelikle kara listeden adınızı sildirmeniz gerekiyor. Kara listeden çıkmak için tüm bankalara olan borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Ödemeleriniz bittiği takdirde 5 yıl ardından kara listeden çıkmam mümkündür.

Kara Listede Olana Kredi Veren Bankalar

Kredi veren bankaların çoğu kara listedekilere kredi vermezler. Fakat bazı bankalar mevcut riski tabana yayarak ve en az hasarı kabul ederek kara listedekilere kredi vermektedir. Tabi bu bankalar kredi verdiği takdirde kendini korumak zorundadırlar. Kredi verilecek kişinin sunabileceği kefil, ipotek ve güvence mektubu bunlardan birkaçıdır.  Kara listedekilere kredi veren bankalar Finansbank, Denizbank ve ING bank, Fibabank, Aktif Bank’tır.Finansbank

Kara listedekilere kredi veren bankalardan biri olan Finansbank, müşterinin siciline değil, mal varlığı, eğitim durumu ve gelir seviyesine bakmaktadır. Kara listedekilere  kredi vererek potansiyelini artırmayı hedefliyor.

Denizbank

Denizbank, hemen herkese kredi vermeyi amaçlıyor. Kredi kullanım konusunda esnek davranan Denizbank, kişilerin eğitim düzeyi, mal varlığı ve gelirine bakıyor.

ING Bank

Diğer kara listedekilere kredi veren bankalardan biri ING Bank’tır. Denizbank ve Finansbank’ta da görüldüğü gibi kişilerin siciline bakmıyor. Gelir düzeyine ve eğitim düzeyine bakarak kredi veren bu bankadan kara listede olanlar faydalanabilir.

Fibabank

2010 yılında Türkiye’de kurulan Fibabank, geniş bir müşteri potansiyelini benimsiyor. Müşterilerinin kara listede olup olmamasıyla ilgilenmeyen bu banka, müşterisine sunacağı şartlar karşılığında kara listede olanlara kredi vermektedir.

Aktif Bank

Ödeme sorunları veya kredi notu düşüklüğü Aktif Bank tarafından önemsenmemektedir. Müşterisinden istediği kefil karşılığında kara listedeki kişiler kredilerini kolayca alabilir.

Türkiye Finans Bankası

Kredi notu düşük olanlara kredi imkanı sağlayan, kara listede olanlara kredi veren bankalardan biri de Türkiye Finans Bankası’dır. Önemli olan diğer bankalarda da olduğu gibi müşterisinden kefil istemesidir. Kefil olduğu takdirde kolayca kredi alınabiliyor.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Geniş bir bireysel ağa sahip olabilmek Kuveyt Türk,  kredi konusunda insanlara kolaylıklar sağlıyor. Kredi çekmek için gösterdiği tek şart kefildir. Kefil gösterilebildiği takdirde kredi çekilebilmek mümkündür.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir