Kredi Faiz Desteği Anlaşması Yapan Bankalar

Paylaş


Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kelimelerinin ilk harfleri kullanılarak oluşturulan bir kısaltma olan KOSGEB ülkemizde küçük esnafın desteklenmesi konusunda son derece başarılı çalışmalara imza atmaktadır. Esnafa faizsiz kredi desteği veren KOSGEB aynı zamanda dönemsel olarak hibe krediler de kullandırmaktadır. Kredilerin yanı sıra kredi faiz desteği de sağlayan KOSGEB bu sayede esnafın daha az faiz yükü ödeyerek borçlanmasını sağlamaktadır.

KOSGEB Faiz Desteği 2017

2017 yılında faiz desteği vermeye devam eden KOSGEB geliştirdiği faiz desteği ile normalde yüksek faiz oranları ile kredi kullanan işletmelerin ödemekle yükümlü olduğu faizi üstlenmekte, bu sayede KOBİ’ler daha avantajlı şekilde borçlanmaktadır. Bu kredi paketinden yararlanmak isteyen işletmelerin önce KOSGEB kredi başvurusu için gerekli işlemleri tamamlamaları ve kredi onayı almaları gerekmektedir. Onayı alınmasının ardından KOSGEB ile kredi faiz desteği anlaşması yapan bankalar üzerinden kredi kullanımı gerçekleştirilmektedir. 2017 yılında KOSGEB ile faiz desteği anlaşması yapan toplam 9 banka bulunmaktadır. Bu bankalar;  • Akbank
  • Denizbank
  • QNB Finansbank
  • Garanti Bankası
  • Halk Bank
  • İş Bankası
  • Vakıflar Bankası
  • Yapı ve Kredi Bankası
  • Ziraat Bankası’dır.

Kredi Faiz Desteğine Yedek Olarak Hak Kazandınız

Pek çok işletme genç yatırımcı KOSGEB tarafından gönderilen “kredi faiz desteğine yedek olarak hak kazandınız” mesajının ne anlama geldiğini merak etmektedir. Bilindiği üzere KOSGEB kredileri için her yıl son derece yüksek oranda başvuru yapılmasına rağmen kullandırılacak olan toplam kredi tutarı ve verilecek olan toplam kredi desteği yıllık olarak sınırlı bir miktarda belirlenmektedir. Bu nedenle her başvuruda bulunan işletmenin onay alması mümkün değildir. Yani KOSGEB ile anlaşmalı olan kredi faiz desteği veren bankalar sadece KOSGEB tarafından onaylanan işletmelere kredi kullandırmakta olup gelen yedek listede yer aldığınızı gösteren mesaj asıl listede yer almasına rağmen kredi kullanma hakkından vazgeçen bir işletme olması halinde kredi kullanabileceğinizi göstermektedir. KOSGEB biri asıl biri yedek olmak üzere 2 liste hazırlar ve asıl listede yer alan adaylardan kredi kullanımını gerçekleştirmeyen olursa yedek listede ilk sıradan başlayarak kredi faiz desteğinin kullanımı gerçekleştirilir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir