Kredi Notuna Bakmadan Kredi Veren Bankalar

Paylaş


Kredi notunuz eğer belli bir seviyenin altındaysa ve risk grubu içerisindeyseniz ihtiyaç anlarınızda kredi çekmeniz oldukça zor olmaktadır.  Böyle durumlarda kredi notuna bakmayan bankalar oldukça önem kazanmaktadır. Kredi kartınızı ya da almış olduğunuz önceki kredileri hangi düzende ve nasıl ödediğiniz, borçlanmalarınız ve benzeri unsurlara dikkat ederek yapmış olduğunuz işlemler dikkate alınmaktadır. Eğer bahsedilen bu etkenlerden herhangi biri sizin açınızdan olumsuz ise, kredi almanız  zorlaşacaktır. Kimi bankalar dönem dönem kredi notunu ön planda tutmaksızın çeşitli kampanyalar düzenleyerek ihtiyacı olanlara sunmaktadır.  Fibabank gibi bazı bankalar bahsettiğimiz bu duruma dahil olan kurumlardır.

Kredi Almak İçin Neler Yapabilirsiniz?


Bahsettiğimiz gibi kredi notunuz için öncelikle Findeks üzerinden puanınızı ve risk grubunuzu öğrenebilirsiniz. Ardından buna göre çalışmalar yapabilirsiniz. Önceden kullanmış olduğunuz kredi ya da kredi kartlarının ekstrelerini hangi sıklıkla ve miktarda ödediğiniz oldukça önemli. Eğer hali hazırda bir kredi kartı kullanıyorsanız ve kredi almak istiyorsanız, en azından asgari tutarını öderseniz düzenli ödemeleriniz Findeks raporlarına olumlu yansıyacaktır. Ayrıca bunu size belirtilmiş olan son ödeme tarihi içerisinde yapmış olmanız gerekmektedir. Kullanmadığınız kartlarınız varsa, bunları kapattırmanız da sizin açınızdan önemlidir. Birkaç ayda bir BDDK’nın notları yenilenmektedir. Bu da kredi veren bankalar tarafından sizin daha olumlu bir imaja sahip olmanızı sağlar. Eğer bankadan ret alırsanız, hemen ardından değil de bir süre ara vererek başvurmanız da önemlidir.Kredi Notu Risk Grubunda Olanların Kredi Alması


Kredi notunuz 800 ve altında ise sizler de risk grubundasınız demektir. Bu gibi durumlarda bankadan kredi almanız zorlaşır ya da alma süreciniz diğer bireylere oranla daha uzun olur. Bu noktada yapmanız gereken birtakım şeyler söz konusudur. Az önce belirttiğimiz gibi kredi notunuzu yükseltmeye özen göstermeniz gerekiyor. Eğer çok acil bir ihtiyacınız yoksa 2 ay kadar beklemeniz ve ardından başvurmanız daha faydalı olacaktır. Çünkü bu süreçte kartlarınızı kapatmanız, düzenli ödeme yapmanız gibi etkenler kredi notunuzu arttırır ve 2- 3ay gibi bir süre bu bilgi Findeks raporlarına yansır. Ayrıca kredi notuna bakmadan kredi veren bankalar kapsamında yer alan Fibabank gibi bankları da sorgulayıp kredi alabilirsiniz. Bu kapsamda Fibabank 30 bin TL’ye kadar kredi imkanı sunmaktadır. SMS ya da bankaya direkt giderek başvurabiliyorsunuz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir