Kredi Veren Özel ve Resmi Kurumlar

Paylaş


Kredi deyince ilk akla gelen yerler bankalardır. Ancak günümüzde birçok kişinin bankalara olan borçlarından kaynaklı olarak kredi alma imkânları bulunmamaktadır. Kredi veren kurumlar hangileridir sorusuna cevap arayacağımız bu yazıda; birçoğunuzun aklına gelen alternatif kredi alabileceğimiz yer kesinlikle tefeciler ve gayri meşru işler yapan kişiler değildir. Kredi sicili bozulan ve bankalar borcu olan milyonlarca insan finansal sorunun çözümünü gayri meşru iş yapan insanlarda aramaktadır. Bu yazımız bu kapsamda arayış içerisinde bulunan yüzbinlerce insanı yakından ilgilendirmektedir.

Kredi Veren Özel Kurumlar

Kredi veren özel kurumlar arasında en bilinenleri Koç Finans ve DD Mortgage olarak sıralayabiliriz.

Koç Finans

Koç Finans tüketici, konut kredisi konusunda satış yapma yetkisine sahiptir. Özellikle araba alacaklar için taşıt kredisi konusunda tecrübeli kuruluş anlaşmalı olduğu markalar üzerinden kredi kullandırabilmektedir. Koç Finansın kullandırmış olduğu krediler arasında eğitim kredisi, motosiklet kredisi, mutfak banyo kredisi, mobilya kredisi gibi birçok seçenek mevcut. Ancak konut kredisi için konut teminatı şartı koşan kurum 20.000tl tutarında bir kredinin yaklaşık olarak 36 ay vade üzerinden 735 lira taksitle geri ödemesi yani toplamda %19,55 faizi bulunuyor. Kredi pek ucuz olmasa da ihtiyaç duyanlar için bir seçenek.

DD Mortgage

Ülkemizde konut kredisi satın alma yetkisine sahip olan şirketin kullandırmak için elinde sadece konut kredileri bulunmaktadır. İnternet sayfası üzerinden bir tıkla başvurunun gerçekleştirilebildiği kurum hakkında detaylı bilgiler iletişim telefonu 444 77 33 den öğrenilebilir. DD Mortgage kredisi konut kredilerine göre daha pahalı olmakla birlikte ev alacaklara bankalara göre bir alternatif sunmakta.Kredi Veren Resmi Kurumlar

Kredi veren resmi kurumlar olarak ifade edilen; meslek odaları veya bir meslek gurubu bünyesinde kanunla kurulmuş kooperatif veya sandıkları ifade etmektedir. Bu bakımdan kredi konusunda üyelerine imkânlar tanıyan kurumları sırasıyla inceleyeceğiz.

Esnaf Kefalet Kooperatifleri

Esnaf kefalet kooperatifleri bankalar haricinde kredi sağlayan kurumlar arsında en önemlilerindendir. Esnafsanız ve ya nazınız geçtiği bir esnaf tanıdığınız varsa bu kooperatif aracılığıyla bankalara göre daha düşük faizlerle kredi çekme imkânına sahip olabilirsiniz. Vadelerin daha uzun olması ve kota uygulaması olması sistemin avantajlarındandır.

Oyak

Ordu Yardımlaşma Kurumu eski parlak günlerinden uzak olsa da hala kurum personeline sağladığı imkânlar benzerlerinin çok ötesinde. Bankalara göre daha düşük faizli kredi veren kuruluş alternatif kredi kullanılabilecek kurumlar arasında yer almaktadır.

Polsan

Oyak benzeri emniyet teşkilatı personeli arasında yardımlaşma ve dayanışma amacıyla kurulan kuruluş çeşitli kampanyalarla ve üyelerine uygun oranlarla kredi kullandırmaktadır.

İlksan

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı isminde yer aldığı üzere sadece ilkokul öğretmenlerine değil, tüm öğretmenler için üyeliğe açıktır. Üyelerden kesilen aidatlarla büyümeye çalışan kurum üyelerine limitleri dâhilinde kredi imkânları sunmaktadır.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir