Sicil Affı Ile Kredi Veren Bankalar

Paylaş


Kredi borçları nedeniyle oldukça zor zamanlar geçiren vatandaşlar için sicil affı birkaç ay içerisinde gelecek. Kredi borçlarındaki gecikme nedeniyle bankalardan kredi alamayan tüketiciler sicil affı için sağlanacak 6 aylık sürede öderlerse ya da yapılandırmaya sokarlarsa kara listeden çıkmaları söz konusu olacak. Bu durumda sicil affı ile kredi veren bankalar işlem almaya başlayacak ve sicil affı sayesinde kara listeden çıkan tüketiciler artık kredi sahibi olabilecekler.

Sicil Affı İle Kredi Veren Bankalar

Gümrük ve Ticaret Bakanı’nın yaptığı açıklamalarda, sicil affının en kısa sürede çıkarılacağına ve bunun piyasalardaki durgunluğun üstesinden geleceğini belirtti. Uzun süredir oldukça durgun olan piyasayı tekrardan hareketlendirmesi beklenen sicil affının, borcu olan esnafa can suyu olması bekleniyor. Kredi borçalrı sonrasında kredi notunda büyük bir düşüş olan ve kara listeye düşen bireyler, bu yasa ile kara listeden çıkma şansını elde edecekler. Yapılması gereken ise sicil affının yürürülüğe girmesinden sonraki 6 aylık süreçte borçlarını kapatmaları ya da yapılandırmaları. Bu kanun ile birlikte bütün bankalardan kredi almanız mümkün hale gelecek.Sicil Affı Yasası Yürürlüğe Girdi Mi?

Yasa 18 Ocak 2017 tarihinde meclisten geçti ve 27 Ocak 2017 tarihinde yürülüğe girdi. Bu tarihten sonra 6 ay kadar gündemde kalması beklenen sicil affının, borcu olan birçok esnaf için bir umut kapısı olması bekleniyor.

Sicil Affından Yararlanmak İçin Ne Yapılmalı?

Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte bazı şartların yerine getirilmesi gerekmekte. Kanun yürürlüğe girdikten sonra 6 ay içerisinde kredi borçlarını tamamen kapatan ya da yapılandırmaya alan kişiler bu aftan yararlanabilecekler. Borçları nedeniyle kredi alamayan kişiler bu şartı yerine getirdikten sonra kredi veren bankalara kredi başvurusunda bulunabilecekler. Normal zamanlarda kara listeye alınan bireyler 5 sene boyunca bankalardan kredi alamıyorlardı. Ancak sicil affı sayesinde bu 6 aylık süreyi borçlarını tamamen ödeyerek geçiren ya da yapılandıran kişilerin sicilleri temizleniyor. Bu da deme k oluyor ki; borçlarınızı bu süre zarfında bitirirseniz ya da yapılandırırsanız, kredi almak için 5 sene beklemenize gerek kalmayacak.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir